Cyfrowa waluta Cassubian Detk

Kryptowaluta to termin, który pojawił się w 2009 roku. Jako pierwszy stworzony został Bitcoin. Bitcoin jest cyfrową walutą, która ma swoją wartość w realnym świecie i na dzień dzisiejszy 1 BTC jest warty 4826 PLN (11 03 2017). Kurs bitcoina, ale i innych kryptowalut jest bardzo zmienny i zależy jedynie od tego ile osób chce je mieć. Ilość wyemitowanych Bitcoin’ów jest określona i wyniesie 21 milionów. Można nim płacić w niektórych sklepach lub wypłacać w PLN w określonych bankomatach.

Na jego bazie stworzono wiele innych kryptowalut, m.in. w 2014 roku Kaszubskiego Detka.

Poza korzyściami promocyjnymi dla idei, kraju lub regionu (kaszubska waluta promuje Kaszuby, BolivarCoin – upamiętnia walkę z kolonializmem itd.), kryptowaluty – jak każde pieniądze – istnieją po to, aby je wydawać. Korzyści z używania kryptowalut, zamiast zwykłych przelewów jest wiele: są komputerowe (aby je używać wystarczy program na komputerze), dochodzą one w czasie krótszym od sekundy, są (w pewnym sensie) anonimowe, jest to pieniądz nieposiadający banku centralnego, a więc tworzony przez sieć i samych użytkowników. Jest to globalna odpowiedź na globalizację bankowości i kapitału, bo pokazuje, że społeczeństwo potrafi tworzyć dla siebie element najważniejszy dla każdej ekonomii: jednostkę monetarną.

Kryptowaluty zwane są „pieniądzem wolnych ludzi” i „złotem XXI wieku”. Na przełomie lutego i marca 2017 roku, wartość Bitcoina przekroczyła wartość złota.

Można na nich zarobić lub stracić handlując monetami w sieci na rozmaitych giełdach. A ci, którzy swoimi np. komputerami biorą udział w utrzymaniu sieci, otrzymują za to wynagrodzenie.